Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História knižnice

Podľa zápisníc v Štátnom archíve v Trenčíne bola Obecná knižnica v Omšení založená v roku 1921,   keď sa Omšenie stalo členom Matice slovenskej. Pri tejto príležitosti darovala Matica obci 40 kníh . Boli to prvé knihy pre knižnicu a tak bol založený jej základ.

V roku 1922 obec dala na knihy 750 korún . Nákup kníh najskôr zabezpečovala obec , neskôr sám knihovník. Prvou  knihovníčkou bola učiteľka  Helena   Oravíková.   Za každú požičanú knihu sa vyberal poplatok 20 halierov: na výdavky spojené s režijnými nákladmi knižnice. Išlo najmä o petrolej do lampy a palivové drevo na kúrenie. Knihy sa požičiavali každý týždeň vo štvrtok. Najčítanejšou bola náboženská literatúra, neskôr i noviny. Časopisy mala obec predplatené. Tlačené litery mali pre ľud v minulosti autoritatívnu moc, čo plynulo zo zvyklostí čítania modlitebných kníh a náboženských spevníkov. V tom čase knižnica za týždeň požičala v priemere 14 kníh.

V obecnej kronike sa však činnosť knižnice v Omšení datuje od roku 1947. Vtedy mala knižnica 438 knižničných jednotiek , z toho bolo 204 brožúr. Výpožičky sa neevidovali. V roku  1951 bola knižnica umiestnená v dolnej škole (na mieste, kde dnes stojí hasičská zbrojnica) , kde sa už začalo s vypožičiavaním. O dva roky neskôr sa urobila prvá inventarizácia a v knižnici sa uskutočnila aj prvá beseda  o Kalinčiakovej Reštaurácii. V roku 1954 bolo už v knižnici rušno, navštevovalo ju 78 čitateľov a zaevidovalo sa 983 výpožičiek. Knižnicu začali navštevovať už i dospelí. Od roku 1956 bola už knižnica otvorená pravidelne každý piatok. Evidovaných bolo l20 čitateľov 2387 výpožičiek. V knižnici pracovali dobrovoľné knihovníčky – učiteľky miestnej školy. Po dostavaní novej osemročnej školy bola knižnica umiestnená v „prístavbe“ kultúrneho domu. Miestnosť knižnice však slúžila aj ako klubová miestnosť, preto v roku 1968 Krajská knižnica knižnicu v Omšení zatvorila. Pravidelná činnosť sa začala  po dostavaní prístavby kultúrneho domu 5.septembra 1977. Zariadenie a knižný fond dodala Krajská ľudová knižnica v Trenčíne. Neskôr pracovala v knižnici pani Božena Hlocká z Trenč.Teplíc. V roku 1985 na miesto knihovníčky  nastúpila  pani Margita Púčeková, ktorá v knižnici odpracovala 31 rokov. Nadriadeným orgánom bola v tom období Krajská knižnica v Trenčíne, ktorá v roku 1987 na základe dobrých ukazovateľov činnosti a doporučenia vtedajšieho predsedu MNV p. Bajzíka, nariadila otvorenie knižnice na plný úväzok . V roku 1988 sa knižnica zapojila do okresnej a neskôr i do krajskej súťaže „Budujeme vzornú ľudovú knižnicu“, za čo jej bolo udelené Čestné uznanie za úspešnú prácu s knihou, v Trenčíne a v Bratislave.

V roku 2000 bola knižnica presťahovaná do budovy obecného úradu, kde sídli dodnes Ročne sa v knižnici vypožičia okolo 16 000 kníh a jej služby využíva približne 3 000 čitateľov. V percentuálnom hodnotení počtu čitateľov z počtu domáceho obyvateľstva i v iných ukazovateľoch činnosti je v hodnotení knižníc v okrese knižnica v Omšení na poprednom mieste.


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka